Masáže, masážní terapie a techniky

Klasické masáže
Relaxační masáže
Rehabilitační ozdravné metody
Přírodní a alternativní terapie

 

Rozhodnete-li se zajít si na masáž prvně a nebo prvně k masérovi, který Vás nezná, můžete očekávat, že se masér bude ptát na Vaše zdraví, práci i osobní život. Všechny tyto informace pomáhají k případnému vyloučení kontraindikací pro masáž a pro prvotní představu o zvolení masáže.

Je dobré  nechat veškerý blahodárný olej, který Vám na těle po masáži zůstane, hýčkat Vaše tělo co nejdéle, než si dáte později sprchu doma (nejlépe až ráno).
Zda svou masáž chcete tiše prorelaxovat nebo si povídat s masérem, je jen na Vás. Rozhodně neplatí, že se při masáži nemluví.  Bude Vás obklopovat příjemné aroma, tichá relaxační hudba a příjemné osvětlení svíček či světlo solné lampy. Při masáži je totiž více než nutné, abyste pravidelně a klidně dýchali a to právě z důvodu Vašeho maximálního uvolnění psychického a současně svalového. Jedině tak může dojít k maximálnímu uvolnění napětí, bolesti či křečí. Součástí masáže je prvotní „naladění se“ maséra na klienta a závěrečné, konečné zrelaxování, „rozdýchání“ namasírovaného klientova těla klidným ležením na lehátku, případně nerušeným uvolněným sezením až 10 minut.

Alespoň dvě hodiny po masáži byste neměli dělat nic fyzicky ani psychicky náročného, již samotná masáž byla pro Vaše svaly tou fyzickou prací, takovým tréninkem.  Další fyzická námaha by Vám spíše mohla způsobit problémy a pozdější možná i bolesti. Zajděte si na procházku na čerstvý vzduch, nebo nejlépe si doma lehněte a v relaxaci pokračujte, hodně pijte nejlépe čistou vodu.

 

Význam masáže:
Masáž je starobylá metoda, využívaná k posílení organismu, k upevnění tělesného i duševního zdraví a osvěžení po fyzické či psychické námaze. Nejstarší písemné zmínky pochází ze starověkého Egypta a Číny. Ve starém Řecku se o masáži zmiňují Homér i Hippokrates, který znal účinky masáží při onemocnění kloubů a páteře, či při zmírnění svalových kontraktur.

Masáž představuje výbornou alternativu k odstranění následků našeho života, našeho životního stylu u někoho plného stresu z nedostatku pohybu a nebo jednostranného zatěžování organizmu. Masáž pomáhá přirozenou cestou řešit příčinu potíží bez dalšího zatěžování organizmu různými medikamenty.

Hnětením, roztíráním nebo třením, ale i chvěním a vytřásáním dochází k výraznému zlepšení prokrvení masírovaných oblastí, zlepšení mízního oběhu a tím masáž přispívá k usnadnění odtoku zplodin látkové výměny a kyseliny mléčné, které vyvolávají únavu a celkově zatěžují organizmus, které jsou častou příčinou bolestí, otoků, ale podílí se i na vzniku celulitidy. Masáží naopak dochází k okysličení buněk a zlepšení jejich činnosti a tím i ke zvýšení výživy jak pokožky a podkožního vaziva i svalů.
Masáž působí příznivě i na nervovou soustavu, proto se po masáži cítíme svěže, zbaveni stresu a napětí, jsme uvolněni, relaxovaní. Dlouhodobou a hlavně pravidelnou masáží pozitivně ovlivníme celkový stav organizmu, protože masáž představuje způsob jak nejen uvolnit záda, namožené a ztuhlé svaly, zlepšit stav své pokožky, ale i způsob jak být celkově pevnější a pružnější. Pravidelnou masáží dochází k odstranění únavných látek (kyselina mléčná, kysličník uhličitý, kreatinin) a dochází k lepšímu prokrvení šlach a svalů. Při přechodu šlach ve svaly se často objevují bolestivé zatvrdliny, tedy místa většinou špatně prokrvená. Tyto zatvrdliny snižují výkon svalů a proto jejich masáž přinese velkou úlevu.
Masáží se zrychlí krevní oběh, tím i příjem okysličené krve a dojde k vyplavení škodlivých látek, které se také v kloubech hromadí.
Masáž pomůže urychlit a ulehčit odplavení odpadních látek, mikrobiálních jedů a choroboplodných výpotků, tedy masáž velmi výrazně pomáhá funkci mízního systému.

 

Kdy nelze masáž provádět:
Masáž je naprosto nevhodná ihned po vydatném jídle a bezprostředně po těžké tělesné námaze, nebo při celkovém vyčerpání. Samozřejmě také v případě, je-li masáž přímo zakázána ošetřujícím lékařem.

KONTRAINDIKACE CELKOVÁ
zapovídá masáž celého těla bezprostředně po nadměrné fyzické námaze, kdy je lépe počkat i do druhého dne.
Dále kontraindikace po vydatnějším jídle, kdy je lépe počkat 1 až 2 hodiny.
Při výskytu infekčních chorob, viróz a při vysokých teplotách. Dále při nádorových onemocněních a po jejich léčbě, pod vlivem alkoholu a psychotropních látek, psychózách, při závažnějších nemocech krve (hemofilie, leukémie). Při poranění, onemocněních dutiny břišní a bolestivých stavech v oblasti břicha, při nízkém, vysokém a kolísavém krevním tlaku a při epilepsii. U některých stavů lze celkovou masáž těla rozdělit do dvou etap, vždy se předem poraďte se svým lékařem.

KONTRAINDIKACE ČÁSTEČNÁ
nedovoluje masáž v místech hnisavých nebo plísňových onemocnění, v místech zanícených kloubů, v místech krvácejícího poranění nebo rozsáhlejšího zhmoždění, zlomenin, pokousání či uštknutí, v místě popálenin, opařenin nebo poleptaných ploch, v místě křečových žil (varixů), zánětu žil nebo bércových vředů, v místě otoků nejasného původu, nádorů, bradavic, mateřských znamének, zanícených ložisek, břicho těhotných žen a šestinedělek a u žen při menstruaci.

PORADA S LÉKAŘEM
je víc než vhodná, trpíte-li nějakou vážnější nemocí. Poraďte se předem se svým ošetřujícím lékařem, zda je masáž možná a v jakém rozsahu a nechte si, PROSÍM, vystavit písemný souhlas s masáží.

Poznámka: pokud si přejete pouze masáž zad – krku, případné potíže s krevním tlakem nevadí, cítíte-li se jinak dobře a jste zdravá/ý, potvrzení nepotřebujete.

Masáž v žádném případě nemůže nahradit odbornou lékařskou péči. Vždy a ve všech případech ohrožení zdraví nebo příznaků závažnějších onemocnění, je nutno uvědomit lékaře. Některé masáže lze aplikovat i během těhotenství, ale je třeba zvážit výběr a použití esenciálních olejů. Výběr olejů je třeba pečlivě zvážit i u masáží malých dětí.